Meryem Buhari

>1957 yılında Konya’da dünyaya geldim.

İktisat mezunuyum. 1975-1982 yılları arasında devlet memuru olarak, 1990-2002 yılları arasında İMKB’de broker olarak görev yaptım.

2007 yılına kadar el sanatları, el nakışı, kumaş boyama ve cam süsleme kurslarına katıldım. Çini sanatıyla 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi (İSMEK) kursları sayesinde tanışıp bu alanda çalışmalarıma devam ettim. Daha sonra İznik Halk Eğitim çini kurslarını başarıyla tamamladım.

2008 yılında Edinburgh (İngiltere) kentinde Nomad’s Tent adlı sanat merkezinde çini eserlerim sergilendi. İSMEK tarafından açılan ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’ konulu branş yarışmalarında çini dalında yarışmaya katıldım ve 100×80 ebatındaki İstanbul manzarası eserim sergilenmeye layık eser olarak ödüllendirildi

Sugören (Yalova), İstanbul/Başakşehir, Prizren (Kosova), Şam (Suriye), Kosova (Prizren), Umman (Muskat), Tunus (Tunus), Türkmenistan (Aşkaabat), Kanada (Montreal ve Toronto), Bulgaristan (Burgaz)’da sergilerim oldu.

Yalova İl Kültür Müdürlüğünün davetlisi olarak EMITT Turizm fuarlarına katıldım. Kültür Bakanlığının görevlendirmesi ile Altıneller festivallerine katıldım.

Kültür Bakanlığının desteklediği ‘Unutulmaya yüz tutmuş eserlerin yeniden hayata geçirilmesi’ projesi kapsamında çini işlemeciliği eğitmeni olarak kurslar vermeye başladım. Halen KonYalova derneğinin başkan yardımcılığını yürütmekteyim ve kurslar vermekteyim.

Çalışmalarıma halen Yalova’da devam etmekteyim. Çininin yanı sıra sabun çiçek yapımı konusunda eğitimler aldım ve Yalova Ticaret Odası Kadın Girişimciler grubunun desteğiyle Yalovalı ve Kosovalı ev hanımlarına sabun çiçek kursları verdim

Sayın Yalova eski valisi Esengül Civelek hanımla tanışmak benim için çok güzel bir dönemin başlangıcı oldu. Kendisinin desteğiyle Yalova’da güzel etkinlikler, sergiler yaptık. Eserlerim dönemin önemli bürokratlarına Valilik tarafından hediye edilenler arasında yer aldı.

Girdiğim sınavların ardından Kültür Bakanlığı’na bağlı Devlet sanatçısı belgesini resmen almaya hak kazandım.

Bunun dışında Fas, Kırım ve Özbekistan gibi çini sanatının yaşatıldığı ülkeleri gezerek çini ustalarıyla tanışma ve ortak çalışmalar yapmak üzere görüşmelerim oldu.

about me

Copyright © 2016 Meryem Buhari. All Rights Reserved.

twitter facebook rss